Pa vendar smo kristjani usmerjeni še nekam drugam. Verjamemo, da nas po življenju čaka neka druga domovina, tista nebeška. Tam bivajo vsi svetniki, torej ne le tisti, ki so upodobljeni po naših oltarjih in, ki jih je javno razglasila Cerkev, ampak tudi vsi ostali, ki so prišli v Nebeško kraljestvo. To so vsi tisti naši predniki, ki jim je bolj od slave tega sveta bilo pomembno nekaj drugega - odnos z Bogom. Verovali in upali so, da se življenje ne konča s smrtjo, zato pa so tudi že na tem svetu ljubili Boga in posledično tudi svojega bližnjega.
Kakor pa se ni končalo njihovo življenje, tako se tudi ni končala njihova molitev. V nebesih namreč prosijo za nas pri Bogu in ga slavijo. So torej aktivni in živi, ne mrtvi. Zaradi tega praznujemo praznik vseh svetih. V upanju in veri, da se jim bomo nekega dne pridružili, po pokopališčih prižigamo sveče. In ko zvečer z zida pod domačo cerkvijo gledam to množico luči, je moje srce veselo, saj praznujemo velik praznik naše vere. Skupaj z vsemi svetimi se veselimo, da je Kristus vstal od mrtvih in, da bomo z njim vstali tudi mi.
2 komentarja:
Res je to Andrej. Preveč v tem materializiranem svetu pozabljamo na pokojne in tiste, ki pri nebeškem Očetu v nebesih molijo za nas. Večkrat na leto se jih moramo spomniti, posebno pa še v molitvi, ker tudi oni prosijo za nas. Lepo se imej in Lahko noč.
Velika novost je, da si predstavil svetnike kot aktivne. Res je! Svetniki niso oddaljene ikone na kamnitih oltarjih ampak skupnost živih. In kako velik izziv je misel na to, da svetniki so živi, aktivni ...
Izziv, ker če so aktivni, sigurno nekaj počnejo. Kaj? Zanima me ali samo pobožno molijo ali je njihova aktivnost deležna kakšne "pretvorbe" za naše življenje. Ker to bi potem pomenilo skupnost Cerkve: ljudje na zemlji + duše v vicah + svetniki.
Mikavnost te misli je tudi to, da smo verjetno vsi deležni nekih sadov junaške aktivnosti svetnikov zato se lahko počutimo dodatno obogatene.
Objavite komentar